Žadeīts
9. janvāris, 2016 pl. 19:39,
Nav komentāru
Šis akmens – žadeīts – minerāls, vērtīgs jebkurā veidā. Ir prestiži, ja kolekcijā ir dabīgs, neapstrādāta žadeīta ieža gabaliņš vai ar speciālu tehnoloģiju noslīpēts juvelierizstrādājums.
Žadeīts – ļoti rets minerāls. Pasaulē precīzi ir zināmas tikai dažas šī akmens atraduma vietas. Šo vietu vērtību nosaka tas, ka pelēcīgi zaļganajos žadeīta iežos atrodamas dzidri zaļas dzīslas – visvērtīgākais, ļoti dārgs, juvelierizstrādājumiem paredzēts žadeīts.
Taču jau kopš sen seniem laikiem zināma arī cita patiesība – vērtīgs ir ne tikai juvelierizstrādājumiem paredzētais, bet arī parasto iežu žadeīts. Šis akmens ir neparasts ar savu uzbūvi, kura nosaka tā dziednieciskās īpašības, kuras bieži šķiet pat mistiskas.
Žadeīta dziednieciskais spēks visspilgtāk atklājas, akmenim esot tiešā kontaktā ar cilvēka ķermeni: nēsājot žadeīta rotaslietas vai taisot speciālas austrumnieciskās masā˛as ar šo akmeni.
Taču ne mazāk efektīva pozitīva žadeīta iedarbība tiek panākta, lietojot akmeni pirtīs un saunās. Tur, karstuma piesātinātajā vidē, šo akmeni pārlejot ar ūdeni, tā vieglais tvaiks cilvēku noskaņo īpaši: sabalansē vielmaiņu šūnās un dziednieciski iedarbojas uz visu organismu.
Ar ko ir neparasta žadeīta uzbūve?
Ar ko tas atšķiras no citiem akmeņiem, ar kuriem parasti tiek nodrošinātas pirtis un saunas?
Žadeīta uzbūvē, veicot sarežģītus ķīmiskos pētījumus, nelielos daudzumos atrasti gandrīz visu Mendeļejeva tabulas ķīmisko elementu derivāti. Bez tam, tie ir tādās proporcijās, kuras ļauj pozitīvi iedarboties uz cilvēka orgāniem. Žadeīta ieža sastāvā ir ceolīts–analcīms, porains minerāls, kurš pārklāts ar caurumiņiem, kuri ar neapbruņotu aci nav saskatāmi. Žadeīta sastāvā var būt līdz 20% analcīma. Pie tam, ar pētījumiem jau pamatots, ka no šī unikālā akmens izdalās silīcijskābe, kurai ir anestezējoša, antitoksiska, pretiekaisuma iedarbība. Caur tiem caurumiņiem akmens iedarbojas uz vidi, tāpat arī cilvēka ķermeni, uzsūcot kaitīgās vielas un atjaunojot šūnās vielmaiņas līdzsvaru, izslēdzot to disbalansējošus ķīmiskos elementus.
Žadeītam piesaistāmas daudzas dziednieciskas un pat mistiskas īpašības. Daudzas tautas šo akmeni vērtē daudz vairāk par zeltu.
Ķīniešu un Tibetas medicīnā šis akmens tiek lietots kā labs enerģētiskais stabilizators, kurš satur uzsūcošo enerģiju In. Lietpratēji uzskata, ka dārgais žadeīts ar savu enerģiju Ci izlīdzina bojātos cilvēka bioenerģētiskos laukus, izlādē negatīvās emocijas un noregulē arteriālo asinsspiedienu. Žadeīta enerģētika spēj noregulēt un nomierināt emocionālo vētru. Jau no seniem laikiem tiek apgalvots, ka šī akmens enerģija palīdz cīnīties ar neauglību.
Amerikas kontinenta iekarotāji (spāņu kolonizatori) sauca žadeītu par „nieru akmeni“ un uzskatīja to par talismanu, kurš aizsargā no nieru slimībām. Žadeīta aproces un kaklarotas labvēlīgi ietekmē sirdsdarbību, sabalansē arteriālo asinsspiedienu, aizsargā no laika pārmaiņām, kuras ietekmē organismu. Šis akmens ir cilvēka 4. čakras (anahata) akmens. Gredzens no žadeīta var noņemt acu nogurumu un palīdz, ārstējot tuvredzību.
Kāds labums ir no žadeīta pirtīs un saunās? Vai tiešām nav pietiekoši tur esošajā krāsnī iekraut parastus akmeņus? Būtībā ir. Taču kāpēc gan nebūtu vērts pirtī izmantot akmeni, kurš, pateicoties savām labajām īpašībām, tur ir piemērots ievērojami labāk, nekā parasts vulkāniskās izcelsmes akmens? Tās sevišķās, pirtīs un saunās ļoti piemērotās īpašības ir tieši žadeītam.
Šis akmens ir ļoti piemērots saunās un pirtīs jau tāpēc vien, ka tam ir itin liela siltumietilpība, īpaši labi uzsūc un izstaro siltumu, izturīgs pret pēkšņām vides pārmaiņām, kuras notiek, strauji izmainoties temperatūrai, sakarsēts neizdala nekādas, it īpaši indīgas, gāzes, neizstaro radiāciju, bet tā ķīmiskais sastāvs paliek nemainīgs. Salīdzinošā analīze rāda, ka cilvēkam kaitīgo smago metālu žadeītā ir pat līdz 50-100 reižu mazāk, nekā citos pirts akmeņos. Bez tam, žadeīta struktūrā ir līdz 30 reižu vairāk, nekā parastajos akmeņos, ķīmisko elementu, kuriem ir spēcīga labvēlīga ietekme uz cilvēka veselību.
Ar savu stipruma koeficientu, saskaņā ar vispāratzīto skalu, žadeīts ne tikai divreiz apsteidz parastos akmeņus, bet ir vienkārši stiprības etalons. Stipruma robeža saspiežot ir ļoti augsta un sasniedz 9 400 kg uz 1 cm2. Žadeīta stiprumu ilustrē ļoti populārs piemērs: 5 mm šī akmens plāksne ir necauršaujama. Tas ir pierādīts ar speciāliem izmēģinājumiem. Augstais stipruma (ne cietības!) koeficients, un vienlaicīgi pietiekoši zems siltuma izplešanās koeficients aizsargā akmeni no plaisāšanas un plīšanas, pēkšņi izmainoties temperatūrai, kad tas tiek ātri sakarsēts un atkal atdzesēts.
Žadeīts, salīdzinot ar parastiem akmeņiem, uzsūc ūdeni divas reizes, bet bieži arī ievērojami mazāk. Tas nozīmē, ka, pārliets ar ūdeni, tas savu temperatūru maina pamazām, nevis ar visu jaudu uzreiz.
Vēl viena pārsteidzoša žadeīta īpašība – absolūta radiācijas tīrība. Žadeīta radioaktivitāte ir ievērojami zemāka, nekā pašai tīrākajai dabas videi. Taču šī sevišķā īpašība raksturīga tikai tam akmenim, kurš ir tikko atšķelts no kalnu iežu masas. Laikam ejot, žadeīta radioaktivitāte palielinās, taču tas nekad nesasniedz vides radioaktivitātes līmeni. Vēl jo vairāk – žadeīts uzsūc radioaktivitāti no vides, tādā veidā attīrot to.
Vērts zināt, ka pirtīs un saunās patiešām ir piemēroti ne visi akmeņi. It īpaši, ja pievērsīsim uzmanību tam, ka akmens tiek ļoti sakarsēts, bet pēc tam pēkšņi atdzesēts. Tādā gadījumā nevar izmantot nemonolītus, no gabaliņiem sastāvošus akmeņus, piemēram, granītu.
Tāpat nav piemēroti akmeņi ar slāņainu struktūru, tāpat tie, kuriem ir acīm nesaredzamas plaisas. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot kur pagadās salasītus akmeņus. To starpā var trāpīties laukakmeņi, kuru sastāvā ir tādi minerāli, kuri augstas temperatūras iedarbībā izdala indīgas gāzes.
Pirtu un saunu krāsnīm labāk izmantot pēc iespējas monolītākus vulkāniskas izcelsmes akmeņus, piemēram, bazaltus. Taču neviens no tiem nesalīdzināsies ar mūsu jau aprakstīto žadeītu, kurš pirtīs un saunās ir piemērots ideāli. Iepriekš minēto īpašību dēļ tas ir absolūti drošs. Žadeīts maksimāli ilgi saglabā „vieglu garu“ un ar to garantē dziedniecisko efektu.
Pēdējā laikā žadeīts kļuva ļoti populārs ne tikai speciālajās dziednieciskajās saunās. Daudzi cilvēki, kuri rūpējas par savu veselību, iegādājas šo akmeni savai mājas pirtij. Kad pirti kurina ar 6 kW iekārtu, optimālais žadeīta daudzums pirtī ir aptuveni 28 kg akmens. Paši modernākie pasaules veselības centri uzskata par prestižu ierīkot un piedāvāt klientiem saunas no žadeīta. Visā pasaulē ir populāri skaistuma un SPA-saloni, SPA-pirtis, saunas un dziedniecība ar žadeītu.
Žadeīts, visdrīzāk, nekad netiks masveidīgi izmantots pirtīs un saunās. Iemesli ir saprotami: nelieli resursi, iespēja izgatavot juvelieru, mākslas-dekoratīvos un kulta izstrādājumus.
Šis akmens vienmēr paliks elitārs.
Pat nomelnējis krāsnī tas nekļūs ne par centu lētāks.
http://www.latvijaspirts.lv/